10000lb Industrial Hydraulic Winch For Truck or Wrecker
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: HWE10000
Brand: OEM ORDER ACCEPTABLE
Origin: CHINA
Power Source: Hydraulic
Application: Auto
| Package Type | : | EXPORT CARTON |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
HWE10000
Our Industrial Winch NO. HWE1000 is a super powerful Hydraulic Winch to meet European EN standard. Pawl braking system placed within the gear reducer ensure total reliability and delivers convenient maintenance in engineering application.
Features:
1.) Planetary gear, efficient transmission with continuous work
2.) Patent ratchet brake inside gearbox
3.) Overhead type clutch operation, simple and reliable
4.) Drum will not become hot after long time use
5.) Special design for Industry use
HWE10000
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 10000 lbs (4536 kgs) |
| Motor: permanent magnet | 100.8ml/r |
| Oil Flow | 5~60L/min |
| Pressure | 15Mpa |
| Gear reduction ratio | 16:1 |
| Cable (Dia.× L) | Ø13/32″×83.7′ (Ø10.2mm×25.5m) |
| Drum size (Dia.× L) | Ø4.0 “×10.0” (Ø102mm×253mm) |
| Mounting bolt pattern | 14.7 “×4.5 ” (374.2mm×114.3mm) 11.5 “×6.7” (291.6mm×171.2mm) 8-M10 |
| Line pull lbs (kgs) | Pressure Mpa(Psi) | Flow G/min (L/min) | Line speed ft/min(m/min) |
| 0 | 2.0(290.1) | 1.3(5) | 3.0(0.9) |
| 4000(1814) | 5.6(812.3) | 2.6(10) | 5.9(1.8) |
| 6000(2722) | 9.4(1363.5) | 5.2(20) | 11.8 (3.6) |
| 8000(3629) | 12.2(1769.6) | 10.4(40) | 23.6(7.2) |
| 10000(4536) | 14.8(2146.7) | 15.6(60) | 36.7(11.2) |
| Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total rope on drum ft (m) |
| 1 | 10000(4536) | 23.0(7.0) |
| 2 | 7355(3336) | 49.2(15.0) |
| 3 | 6780(3075) | 78.7(24.0) |
| 4 | 5711(2591) | 86.9(26.5) |
| ITEM | HWE10000 | ||
| Overall dimensions | 25.3″×9.5″×10.0″ | ||
| (L×W×H) | 643mm×241mm ×255mm | ||
| Net weight (Ibs) | 143 | ||
| (kgs) | 65 |

Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.