2 Speed Industrial Hydraulic Winch 20000 lb
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: HWP20000YP
Brand: OEM ORDER ACCEPTALE
Origin: CHINA
Power Source: Hydraulic
Application: Auto
| Package Type | : | EXPORT CARTON |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
2 Speed Hydraulic TRUCK WINCH 20000 lb Item No. HWP20000YP
Great for Wreckers, Trailers, or Severe-Duty Applications
This winch features a 20,000lb pulling capacity, designed for use on trailers, rollback trailers and heavy-duty applications. It is equipped with hydraulic multi-disc brake to hold the full-rated load. The high-strength hardened two-stage planetary gear reducer provides optional dual speeds and reliable performance. It comes with hook, wire rope, SWR tensioner and counter balance valve as standard accessories.
Features:
1. Full steel reducer gear
2. Runva patent two-stage planetary gear reducer
3. Two speed and clutch integrated in one handgrip
4. Patent clutch and speed shift structure
5. Automatic engagement for clutch and two-speed gear actions
6. Hydraulic multi-disc brake
7. Counter balance valve supplied
8. Suitable for engineering applications
9. SWR tensioner available
10. Lifting function available
ITEM NO. HWP20000YP (Manual clutch, Two speed)
ITEM NO. HWP20000Y1P (Air clutch, Single speed)
ITEM NO. HWP20000Y2P (Air and manual mixed clutch, Single Speed)
ITEM NO. HWP20000Y3P (Air clutch and air actions, Two speed)
HWP20000YP / HWP20000Y3P
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 20000 lbs (9072 kgs) |
| Motor: permanent magnet | 100ml/r |
| Oil Flow | 15~75L/min |
| Pressure | 17.5MPa |
| Gear reduction ratio | High speed: 6:1; Low speed: 39:1 |
| Cable (Dia. × L) | Ø9/16″×157′ (Ø14mm×48m) |
| Drum size (Dia. × L) | Ø5.4″×12.4″ (Ø138mm×316mm) |
| Mounting bolt pattern | 17.0″×2.5″×7.6″ (431mm×64mm×192mm) 8-M14 |
| Line pull lbs (kgs) | Pressure Mpa(Psi) | Flow G/min (L/min) | Line speed ft/min(m/min) | ||
| Low speed | High speed | Low speed | High speed | ||
| 0 | 0 | 2.5(362.6) | 4.0(15) | 5.9(1.8) | 27.2(8.3) |
| 4000(1814) | 696(316) | 4.2(609.1) | 7.9(30) | 11.8(3.6) | 60.7(18.5) |
| 8000(3629) | 1391(631) | 8.5(1232.8) | 13.2(50) | 19.7(6.0) | 106.0(32.3) |
| 15000(6804) | 2609(1183) | 14.0(2030.5) | 15.9(60) | 23.6(7.2) | 129.3(39.4) |
| 20000(9072) | 3478(1578) | 17.5(2538.1) | 19.9(75) | 29.5(9.0) | 164.0(50.0) |
| Layer of cable | Rated line pull Per layer lbs(kgs) | Total rope on drum ft (m) | White oil flow 10L/min | |
| Low speed | High speed | |||
| 1 | 20000(9072) | 33.8(10.3) | 23.6(7.2) | 135.8(41.4) |
| 2 | 16889(7661) | 73.8(22.5) | 27.9(8.5) | 160.8(49.0) |
| 3 | 14615(6629) | 117.8(35.9) | 32.2(9.8) | 185.7(56.6) |
| 4 | 12881(5843) | 157.5(48.0) | 36.7(11.2) | 204.1(62.2) |
| ITEM | HWP20000YP | HWP20000Y3P | |
| Overall dimensions | 32.3″×15.4″×12.6″ | 32.7″×15.4″×12.6″ | |
| (L×W×H) | 821mm×390mm×320mm | 830mm×390mm×320mm | |
| Net weight (lbs) | 360 | 360 | |
| (kgs) | 163 | 163 |


Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.