Atv Electric Winch 3000 Pound
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF,EXW |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF,EXW |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: EWX3000D
Brand: OEM ORDER ACCEPABLE
Origin: CHINA
Power Source: Electric
Application: Atv/Utv
Voltage: 24v, 12v
| Package Type | : | EXPORT CARTON |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
Atv Winch 3000LB Item No.EWX3000D
Advancement in development of winches is making them easier, durable and affordable. The EWX3000D model ATV Winch weighs only 9.5 KG and is capable of pulling loads up to 1.361 Tonnes (1361 KGs).
All our ATV winches feature outstanding design, and this EWX3000D model is particularly attractive. It has a dark body, golden hook and silver cable, giving it an impressive appearance.
Features:
1. Full steel reducer gear
2. Automatic braking action
3. Free spooling clutch
4. DC 12V or DC 24V power drive optional
5. High current working switch control directly
6. ATV handlebar switch control
7. Control box detachable fixing optional
8. Control box separate fixing optional
9. Remote control through control box and switch
10. Wireless remote control available
EWX3000
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 3000 lbs (1361 kg) |
| Motor: permanent magnet | 12V: Input: 2.2kW / 2.9hp; Output: 0.8kW / 1.1hp |
| 24V: Input: 2.4kW / 3.2hp; Output: 0.9kW / 1.2hp | |
| Gear reduction ratio | 153:1 |
| Cable (Dia. × L) | Ø3/16″×46′ (Ø4.8mm×14m) |
| Drum size (Dia. × L) | Ø1.24″×2.87″ (Ø31.5mm×73 mm) |
| Mounting bolt pattern | 3.13″ (79.5 mm) 2-M8 |
| Pull Speed Amperes Volts First layer | Line Pull And Rope Capacity In Layer | ||||||
| Line Pull lbs (kgs) | Line Speed Ft/min (m/min) | Current A | Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total Rope On Drum ft (m) | ||
| 12V DC | 24V DC | 12V DC | 24V DC | 1 | 3000(1361) | 5.6(1.7) | |
| 0 | 10.2(3.1) | 9.8(3.0) | 18 | 15 | 2 | 2370(1075) | 12.1(3.7) |
| 1000(454) | 7.5(2.3) | 8.9(2.7) | 90 | 45 | 3 | 1960(889) | 19.7(6.0) |
| 2000(907) | 5.9(1.8) | 7.5(2.3) | 130 | 65 | 4 | 1670(756) | 27.9(8.5) |
| 3000(1361) | 4.3(1.3) | 6.2(1.9) | 180 | 100 | 5 | 1460(662) | 37.1(11.3) |
| 6 | 1290(585) | 45.9(14.0) | |||||
| ITEM | EWX3000D | EWX3000A | EWX3000U |
| Overall dimensions | 12.8″×4.5″×4.3″ | 12.8″×4.5″×4.3″ | 13.0″×4.5″×5.9″ |
| (L×W×H) | 324mm×113mm×108 mm | 324mm×113mm×108 mm | 331mm×113mm×150mm |
| Net weight (lbs) | 21.0 | 21.8 | 21.6 |
| (kgs) | 9.5 | 9.9 | 9.8 |

Overall Dimensions: 12.8″ x 4.5″ x 4.3″
(L x W x H) 324mm x 113mm x 108mm
Net Weight: 9.5 KGS

Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.