Multifuctional Electric UTV winch 4500 lbs
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: EWX4500D
Brand: OEM ORDER ACCEPTABLE
Origin: CHINA
Power Source: Electric
Application: Atv/Utv
Voltage: 24v, 12v
| Package Type | : | EXPORT CARTON |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
4500 Pound Atv Winch model EWX4500D.
A transformation from the 3000Lb winches to the electric UTV 4500 pound winch moves the capabilities of the winches from just super to mega capabilities. The EWX4500D model has a weight of about 12.6 KGs and is approximately 15 inches long. Though still small and lightweight, the winch can move up to 2041KGs of loads. This makes it the current [big boy” in moving heavy loads.
It being a waterproof UTV Winch, is has a longer lifespan when compared to other winches as it is capable to resist rust. If you really want to move heavy loads, the 4500 pound ATV winch is your solution.
Features:
EWX4500
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 4500 lbs (2041 kgs) |
| Motor: permanent magnet | 12V:Input: 2.4 kW/ 3.2hp; Output: 1.0 kW/ 1.3hp |
| 24V:Input: 2.9 kW / 3.9hp; Output: 1.3kW / 1.7hp | |
| Gear reduction ratio | 172:1 |
| Cable (Dia.× L) | Ø15/64″×47.6′ (Ø6.0mm×14.5m) |
| Drum size (Dia.× L) | Ø1.77″×3.8″ (Ø45mm×93 mm) |
| Mounting bolt pattern | 5.1″×3.78″ (129mm×96 mm) 4-M8 |
| Pull Speed Amperes Volts First layer | Line Pull And Rope Capacity In Layer | ||||||
| Line Pull Ibs (kgs) | Line Speed Ft/min (m/min) | Current A | Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total Rope On Drum ft (m) | ||
| 12V DC | 24V DC | 12V DC | 24V DC | 1 | 4500(2041) | 7.6(2.3) | |
| 0 | 11.6(3.6) | 12.5(3.8) | 20 | 15 | 2 | 3642(1652) | 17.0(5.2) |
| 1500(680) | 9.2(2.8) | 10.5(3.2) | 70 | 40 | 3 | 3060(1388) | 27.0(8.3) |
| 2500(1134) | 7.8 (2.4) | 8.5(2.6) | 100 | 65 | 4 | 2638(1196) | 38.6(11.8) |
| 3500(1588) | 6.6(2.0) | 7.2(2.2) | 140 | 80 | 5 | 2254(1023) | 47.6(14.5) |
| 4500(2041) | 4.9(1.5) | 5.9(1.8) | 200 | 130 | |||
| ITEM | EWX4500D | EWX4500A | EWX4500U |
| Overall dimensions | 14.9″×5.0″×6.5″ | 14.9″×5.0″×6.5″ | 14.9″×5.0″×6.5″ |
| (L×W×H) | 378mm×126mm ×165mm | 378mm×126mm ×165mm | 378mm×126mm ×165mm |
| Net weight (Ibs) | 27.8 | 28.7 | 28.7 |
| (kgs) | 12.6 | 13.0 | 13.0 |

Overall Dimensions:14.9″x5.0″x6.5″
(L x W x H) 378mm x 126mm x 165mm
Net Weight:12.6 KGS

Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.