Heavy Duty Winch 15000 Lb
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: EWN15000S
Brand: OEM ORDER ACCEPTABLE
Origin: CHINA
Power Source: Electric
Application: Atv/Utv
Voltage: 24v, 12v
| Selling Units | : | Bag/Bags |
| Package Type | : | EXPORT CARTON |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
15000 lbs Electric duty Winch ITEM NO. EWN15000S
The standard equipments for all recovery duty electric winch EWN15000 are a control box on tie bar, a roller fairlead and
a set of wire rope with hook.
If you want a winch to meet the severe offroad or engineering use, our EWN Series Winch could be your ideal choice.
This Series has a 30% higher on the overall performance of working life, line speed and transmission efficiency than our regular Winch Series.
Features:
1.) Free spooling clutch
2.) Automatic screw cone braking action
3.) Series wound motor
4.) Patent design three stage planetary gear reducer
5.) Specially designed shape for convenience of installation and good looking
6.) Remote control through control box and switch
7.) Wireless remote control available
8.) DC 12V or DC 24V Power drive optional
9.) SWR tensioner available
EWN15000
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 15000 lbs (6804 kgs) |
| Motor: permanent magnet | 12V:Input: 5.4kW / 7.2hp;Output: 2.8 kW /3.8hp 24V:Input: 6.0 kW / 8.0hp;Output: 3.5 kW /4.7hp |
| Gear reduction ratio | 446:1 |
| Cable (Dia.× L) | Ø7/16“×83.7‘ (Ø11mm×25.5m) |
| Drum size (Dia.× L) | Ø3.5“×8.5” (Ø88mm×217mm) |
| Mounting bolt pattern | 10“×4.5” (254mm×114.3mm) 4-M12 |
| Pull Speed Amperes Volts First layer | Line Pull And Rope Capacity In Layer | ||||||
| Line Pull lbs (kgs) | Line Speed Ft/min (m/min) | Current A | Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total Rope On Drum ft (m) | ||
| 12V DC | 24V DC | 12V DC | 24V DC | 1 | 15000(6804) | 19.7(6.0) | |
| 0 | 13.1(4.0) | 16.1(4.9) | 90 | 48 | 2 | 12000(5443) | 42.7(13.0) |
| 8000(3629) | 6.6(2.0) | 7.2(2.2) | 270 | 140 | 3 | 10100(4581) | 68.9(21.0) |
| 10000(4536) | 4.9(1.5) | 6.6(2.0) | 320 | 180 | 4 | 8720(3955) | 83.7(25.5) |
| 12000(5443) | 4.6(1.4) | 5.9(1.8) | 380 | 200 | |||
| 15000(6804) | 4.3(1.3) | 5.6(1.7) | 450 | Offroad Winches 15000lbs" colspan="2" rowspan="2" width="139"> | |||
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.