Hydraulic 4wd Winch 9000lbs
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: HWX9000A
Brand: OEM ORDER ACCEPTABLE
Origin: CHINA
Power Source: Hydraulic
Application: Atv/Utv, Auto
| Package Type | : | EXPORT CARTON OR PALLET PACKING |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
Our Hydraulic Winches provide you with a continous duty solution to your winch requirements.Designed with the thoughest commercial applicaitonin mind,all winches feature total reliability to hand sustained pulls.
9000 lbs Hydarulic Winch Item No. HWX9000A with full steel reducer gear and patented design cout and speed shift structure,other outstanding features as following mentioned.
Features:
HWX9000A
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 9000 lbs (4082kgs) |
| Motor: permanent magnet | 65ml/r |
| Oil Flow | 5~45L/min |
| Pressure | 9Mpa |
| Gear reduction ratio | 28:1 |
| Cable (Dia.× L) | Ø21/64 “×95′ (Ø8.3mm×29m) |
| Drum size (Dia.× L) | Ø2.48″×8. 8″ (Ø63mm×223mm) |
| Mounting bolt pattern | 10 “×4.5 ” (254mm×114.3mm) 4-M12 |
| Line pull lbs (kgs) | Pressure Mpa(Psi) | Flow G/min (L/min) | Line speed ft/min(m/min) |
| 0(0) | 2.0(290.1) | 1.3(5) | 1.6(0.5) |
| 4000(1814) | 3.6(522.1) | 2.6(10) | 3.9(1.2) |
| 6000(2722) | 6.5(942.7) | 5.3(20) | 8.2(2.5) |
| 8000(3629) | 8.5(1232.8) | 9.2(35) | 14.1(4.3) |
| 9000(4082) | 9.0(1305.3) | 11.9(45) | 18.7(5.7) |
| Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total rope on drum ft (m) | |
| 1 | 9000(4082) | 20.0(4.8) | |
| 2 | 7452(3380) | 44.3(11.1) | |
| 3 | 6358(2884) | 72.2(18.3) | |
| 4 | 5544(2515) | 95.1(29.0) |
| ITEM | HWX9000A | HWX9000U | |
| Overall dimensions | 21.7″×6.9″×8.5″ | 21.7″×6.9″×10.6″ | |
| (L×W×H) | 550mm×174mm ×217mm | 550mm×174mm ×270mm | |
| Net weight (Ibs) | 87.2 | 87.7 | |
| (kgs) | 40.5 | 40.7 |

Overall Dimensions 21.6″ x 6.3″ x 8.54″
(L x W x H) 550mm x 160mm x 217mm
Net Weight 40.7 KGS

Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.