4×4 Hydraulic Recovery Winch 12000 Pounds
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: HWX12000A
Brand: OEM ORDER ACCEPTABLE
Origin: CHINA
Power Source: Hydraulic
Application: Atv/Utv, Auto
| Package Type | : | EXPORT CARTON OR WOOD CASE PACKING |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
12000 lbs Hydraulic Winch Item No. HWX 12000A
Features:
HWX12000U
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 12000 lbs (5443kgs) |
| Motor: permanent magnet | 65ml/r |
| Oil Flow | 5~45L/min |
| Pressure | 11Mpa |
| Gear reduction ratio | 28:1 |
| Cable (Dia.× L) | Ø13/32 “×83.7 ‘ (Ø10.2mm×25.5m) |
| Drum size (Dia.× L) | Ø2.48″×8. 8″ (Ø63mm×223mm) |
| Mounting bolt pattern | 10 “×4.5 ” (254mm×114.3mm) 4-M12 |
| Line pull lbs (kgs) | Pressure Mpa(Psi) | Flow G/min (L/min) | Line speed ft/min(m/min) |
| 0 | 2.0(290.1) | 1.3(5) | 1.6(0.5) |
| 3000(1361) | 3.3(478.6) | 2.6(10) | 3.6(1.1) |
| 6000(2722) | 7.2(1044.2) | 5.3(20) | 7.5(2.3) |
| 9000(4082) | 9.2(1344.3) | 9.2(35) | 13.1(4.0) |
| 12000(5443) | 11.0(1595.4) | 11.9(45) | 17.4(5.3) |
| Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total rope on drum ft (m) | |
| 1 | 12000(5443) | 15.7(4.8) | |
| 2 | 9563(4338) | 36.4(11.1) | |
| 3 | 7949(3606) | 60.0(18.3) | |
| 4 | 6801(3085) | 83.7(25.5) |
| ITEM | HWX12000A | HWX12000U | |
| Overall dimensions | 21.7″×6.9″×8.5″ | 21.7″×6.9″×10.6″ | |
| (L×W×H) | 550mm×174mm ×217mm | 550mm×174mm ×270mm | |
| Net weight (Ibs) | 94 | 94 | |
| (kgs) | 42.8 | 42.6 |
Overall Dimensions 21.6″ x 6.3″ x 10.6″
(L x W x H) 550mm x 160mm x 270mm
Net Weight 42.6 KGS

Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.