Heavy Duty Hydraulic Recovery Winch 12000 Lb
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: HWN12000A
Brand: OEM ORDER ACCEPTABLE
Origin: CHINA
Power Source: Hydraulic
Application: Atv/Utv, Auto
| Selling Units | : | Bag/Bags |
| Package Type | : | EXPORT CARTON |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
Item No . HWN12000A —– 12000 lbs Hydraulic Winch
The Winch comes with a rated line pull of 12000 lbs and an electric valve installed on the motor.
The winch is equipped with a Heavy duty automatic braking action for safe operation,and a patent design hardened steel two stage planetary gear reducer provides high efficient transmission. Each winch comes with a wire rope with hook,a roller fairlead and a set of Hydraulic Accessories.
Features:
1. Free spooling clutch: Manual, Air clutch or Manual and Air
2. Automatic screw cone braking action
3. Specially designed differential gearing for heavy duty
4. Specially designed shape for convenience of installation and good looking
5. Available for engineering use
6. DC 12V or DC 24V Power drive optional
7. SWR tensioner available
8. Can not use it for lifting work
HWN12000A
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 12000 lbs (5443kgs) |
| Motor: permanent magnet | 65ml/r |
| Oil Flow | 5~45L/min |
| Pressure | 14Mpa |
| Gear reduction ratio | 25.5:1 |
| Cable (Dia.× L) | Ø7/16 “×83.7 ‘ (Ø11mm×25.5m) |
| Drum size (Dia.× L) | Ø2.8″×8. 6″ (Ø72mm×219mm) |
| Mounting bolt pattern | 10 “×4.5 ” (254mm×114.3mm) 4-M12 |
| Line pull lbs (kgs) | Pressure Mpa(Psi) | Flow G/min (L/min) | Line speed ft/min(m/min) |
| 0 | 2.0(290.1) | 1.3(5.0) | 2.3 (0.7) |
| 3000(1361) | 3.4(453.1) | 2.6(10.0) | 4.6(1.4) |
| 6000(2722) | 6.8(986.2) | 5.3(20.0) | 8.9(2.7) |
| 10000(4536) | 11.5(1668.0) | 9.2(35.0) | 15.1(4.6) |
| 12000(5443) | 14.0(2030.6) | 10.6(40.0) | 17.4(5.3) |
| Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total rope on drum ft (m) | |
| 1 | 12000(5443) | 16.4 (5.0) | |
| 2 | 10595(4806) | 37.2(11.3) | |
| 3 | 9485(4302) | 60.9(18.6) | |
| 4 | 7904(3585) | 83.7(25.5) |
| ITEM | HWN12000A | HWN12000U | |
| Overall dimensions | 20.7″×8.1″×9.7″ | 20.7″×8.1″×11.1″ | |
| (L×W×H) | 525mm×206mm×246mm | 525mm×206mm×282mm | |
| Net weight (Ibs) | 139.0 | 139.3 | |
| (kgs) | 63.0 | 63.2 |
Overall Dimensions 20.7″ x 8.1″ x 9.9″
(L x W x H) 525mm x 206mm x 252mm
Net Weight 63.0 KGS

Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.