Heavy Duty Hydraulic Truck Winch 15000 Pounds
Get Latest Price| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
| Payment Type: | L/C,T/T,D/P |
| Incoterm: | FOB,CFR,CIF |
| Transportation: | Ocean,Air |
| Port: | NINGBO,SHANGHAI |
Model No.: HWN15000A
Brand: OEM ORDER ACCEPTABLE
Origin: CHINA
Power Source: Hydraulic
Application: Auto
| Selling Units | : | Bag/Bags |
| Package Type | : | EXPORT CARTON |
The file is encrypted. Please fill in the following information to continue accessing it
15000 lbs Hydraulic Winch Item No. HWN 15000A
It has 15000 lb pulling capacity and a separated electric valve
The winch is equipped with a heavy duty automatic braking action for safe operation, and a patent hardened steel two stage planetary gear reducer which provides high efficient transmission. Each winch comes with a wire rope, a roller fairlead and a set of Hydraulic Accessories.
Features:
1. Free spooling clutch: Manual, Air clutch or Manual and Air
2. Automatic screw cone braking action
3. Specially designed differential gearing for heavy duty
4. Specially designed shape for convenient installation and good appearance
5. Available for engineering use
6. DC 12V or DC 24V power drive optional
7. SWR tensioner available
8. Can not be used for lifting work
HWN15000A
| SPECIFICATION | |
| Rated line pull | 15000 lbs (6804kgs) |
| Motor: permanent magnet | 80ml/r |
| Oil Flow | 5~60L/min |
| Pressure | 13Mpa |
| Gear reduction ratio | 33.4:1 |
| Cable (Dia.× L) | Ø15/32 “×87 ‘ (Ø12mm×26.5m) |
| Drum size (Dia.× L) | Ø3.5″×8. 5″ (Ø89mm×217mm) |
| Mounting bolt pattern | 10 “×4.5 ” (254mm×114.3mm) 4-M12 |
| Line pull lbs (kgs) | Pressure Mpa(Psi) | Flow G/min (L/min) | Line speed ft/min(m/min) |
| 0 | 2.0(290.1) | 1.3(5.0) | 1.6 (0.5) |
| 5000(2268) | 4.3(623.7) | 2.6(10.0) | 3.3(1.0) |
| 10000(4536) | 8.7(1261.8) | 5.3(20.0) | 6.6(2.0) |
| 12000(5443) | 10.0(1450.3) | 7.9(30.0) | 9.8(3.0) |
| 15000(6804) | 13.0(1885.4) | 15.9(60.0) | 19.7(6.0) |
| Layer of cable | Rated line pull lbs(kgs) | Total rope on drum ft (m) | |
| 1 | 15000(6804) | 18.0 (5.5) | |
| 2 | 12120(5498) | 40.7(12.4) | |
| 3 | 10168(4612) | 65.9(20.1) | |
| 4 | 8757(3972) | 86.9(26.5) |
| ITEM | HWN15000A | HWN15000U | |
| Overall dimensions | 21.5″×8.9″×10.3″ | 21.5″×8.9″×11.5″ | |
| (L×W×H) | 547mm×226mm×262mm | 547mm×226mm×292mm | |
| Net weight (Ibs) | 151.5 | 152 | |
| (kgs) | 68.5 | 68.8 |
Overall Dimensions 21.0″ x 8.9″ x 10.7″
(L x W x H) 534mm x 226mm x 272mm
Net Weight 68.5 KGS

Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.
Fill in more information so that we can get in touch with you faster
Privacy statement: Your privacy is very important to Us. Our company promises not to disclose your personal information to any external company with out your explicit permission.